Prilog o morskim ježincima na HRT-u

U posljednje vrijeme jedna neobična pojava zabrinjava znanstvenike diljem svijeta koji se bave morskim ekosustavom. Radi se o takozvanom golobrstu, pojavi do koje dolazi kada se u plitkom priobalnom moru, na kamenitoj podlozi gdje se obično razvija zajednica infralitoralnih algi namnože morski ježinci, najčešće zakonom zaštićeni hridinski ježinac (Paracentrotus lividus) i crni ježinac (Arbacia lixula), u tolikom broju da nastanu potpuno ogoljela područja. Dolazi do devastacije zajednice algi koja je iznimno važna jer pruža stanište i izvor hrane brojnim morskim vrstama, pročišćava more i štiti obalu od erozije. Istraživanja su pokazala da postoji veza između smanjenja populacija riba (predatorskih vrsta koje se hrane ježincima poput orade, šaraga, fratra) i bujanja populacije ježinaca. Naravno, to nije jedini razlog za njihovo pojavljivanje u velikom broju pa će se ovom problemu posvetiti veliki napor i brojna istraživanja, neka od kojih se provode i na Sveučilištu u Zadru. Na koji način svojim radom i istraživanjima poznavanju ovog problema pridonose znanstvenici s našeg sveučilišta i članovi ZADRONa, pogledajte u prilogu emisije More, prikazanom 16. rujna 2012. godine na HRT-u.

Prilog možete pogledati OVDJE

(u slučaju da ne možete otvoriti poveznicu, prilog možete naći na web stranici HRT-a, pod Emisije na zahtjev, More i zatim odaberete željeni datum te kliknete na znak play)

This entry was posted in Novosti, Razno. Bookmark the permalink.