NAUI suradnja sa Sveučilištem u Zadru

U časopisu The Sources – o podvodnoj edukaciji, koji je međunarodana publikacija NAUI-a (National Associatoin of Underwater Instructors ) izašao je članak o suradnji Sveučilišta u Zadru s NAUI ronilačkim centrom Foka iz Paga, potpisan od njegovog voditelja Vedrana Dorušića, iz koje prenosimo jedan dio :

“2011. godine počeli smo sa školovanjem studenata arheologije na Sveučilištu u Zadru. Prije svega jer je postojala potreba da se dio studenata osposobi za ronjenje za potrebe podvodnih arheoloških istraživanja. Tada smo krenuli s dvije grupe i osposobili ukupno 25 studenata. 2012. godine nastavili smo tečajeve i sa studentima drugih odjela na Sveučilištu. Te godine smo napravili i Advanced tečaj za sve zainteresirane te se skupilo 26 studenata. Neki od njih već aktivno sudjeluju u istraživanjima te su se profilirali u iskusne ronioce u istraživačkom segmentu ronjenja. Do same suradnje došlo je zbog entuzijazma profesorice Odjela za arheologiju, doc. dr. sc. Irene Radić Rossi čija je želja bila da se studente aktivno uključi u istraživanja. Na samom Sveučilištu rado su prihvatili tečajeve prema NAUI standardima prije svega jer su neprofitabilna organizacija. Nakon dvije godine osposobljavanja studenata za ronilačke aktivnosti i uz već otprije osposobljene studente pojavila se ideja za osnivanjem kluba te je osnovan Akademski ronilački klub Sveučilišta u Zadru “Zadron”. Svrha kluba je daljnje osposobljavanje studenata te održavanje njihovog interesa za ronjenjem.

Cijeli članak možete vidjeti ovdje.

This entry was posted in Novosti and tagged , , , . Bookmark the permalink.